Tatuaże są częścią ludzkiej kultury od czasów starożytnych cywilizacji. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach odnotowano wzrost ich popularności. Doprowadziło to do znacznej liczby powikłań skórnych o różnym charakterze i nasileniu, głównie zakaźnych. Dlatego skutki tatuaży istnieją i należy je brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zrobieniu tatuażu lub unikaniu go.
Powikłania lub negatywne skutki wykonania tatuaży.
Wykonując tatuaż, musimy mieć świadomość, że przekraczamy w ten sposób naturalną barierę ochronną organizmu. Z tego powodu wykonanie tatuażu może powodować komplikacje.
Zakażenie rany.
Najczęstsze zakażenia są bakteryjne. W rzeczywistości od 10 do 20% tatuaży powoduje zakażenie skóry w miejscu ich wykonania. Zwykle są one wywoływane przez gronkowce i paciorkowce. Wywołują one takie stany kliniczne, jak liszajec, zapalenie tkanki łącznej, zapalenie węzłów chłonnych, ropnie, a niekiedy także poważne schorzenia, takie jak martwicze zapalenie powięzi.
Kontaktowe zapalenie skóry.
Jest to spowodowane alergiami lub reakcjami na tusz. Jest to reakcja nadwrażliwości. Najczęstszą przyczyną tego typu reakcji są czerwone tatuaże, zwłaszcza te zawierające rtęć. W tym rozdziale uwzględniamy fotoalergiczne zapalenie skóry. Są to rumieniowo-pęcherzykowe wysypki, które pojawiają się, gdy tatuaż jest wystawiony na działanie promieni słonecznych.
Przenoszenie zakażeń, takich jak HIV lub zapalenie wątroby.
Może się to zdarzyć, jeśli podczas tatuowania nie przestrzegano odpowiednich środków higieny.
Czy istnieją metody leczenia skutków posiadania tatuaży?
Reakcje na tatuaże mogą ustąpić samoistnie. Jednak częściej, niż byśmy chcieli, utrzymują się one przez miesiące lub lata pomimo leczenia miejscowymi, śródskórnymi lub ogólnoustrojowymi kortykosteroidami. W wielu przypadkach konieczne jest nawet usunięcie tatuażu.
Podstawowe zasady, których należy przestrzegać zanim zdecydujesz się na tatuaż.
W celu zdiagnozowania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry konieczne jest przeprowadzenie testów skórnych, polegających na badaniu najczęstszych alergenów, pigmentu i koloru tatuażu. Aby uniknąć negatywnych reakcji na tatuaże, należy przestrzegać kilku wskazówek.
Nie daj się ponieść impulsowi.
Należy wiedzieć, że zrobienie tatuażu jest bardzo łatwe, ale jego usunięcie jest bardziej skomplikowane i nie zawsze przynosi dobre rezultaty. Decyzja o zrobieniu tatuażu powinna być świadoma i przemyślana. Chwile euforii nie są najbardziej wskazane przy podejmowaniu decyzji o zrobieniu tatuażu. Oczywiście, robienie tego pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających nie jest zbyt rozsądne.
Projekt i lokalizacja.
Jeśli już wiemy, że chcemy zrobić tatuaż, musimy zdecydować, co i gdzie chcemy wytatuować. Jeśli chodzi o lokalizację tatuażu, musimy pamiętać, że ten sam tatuaż zmienia swoje znaczenie, jeśli umieścimy go w miejscu prywatnym lub w miejscu, gdzie może go zobaczyć cały świat. Jeśli chcesz pracować w np. służbach specjalnych, jeśli masz tatuaże, lepiej, żeby były one ukryte. Kandydaci z widocznymi tatuażami są często odrzucani. Ale nie tylko oni. W innych zawodach preferuje się, aby tatuaże nie były widoczne. Jeśli chodzi o projekt, nie trzeba dodawać, że interpretacja każdego rysunku jest bardzo subiektywna. Mamy na myśli to, że dla jednej osoby może mieć jedno znaczenie, a dla innej zupełnie przeciwne.
Certyfikowane studio tatuażu.
Wszystkie tatuaże muszą być wykonywane w studiu zatwierdzonym przez władze sanitarne. Unikaj tajnych lokali bez regulaminu, które nie spełniają norm higieny i bezpieczeństwa. W przypadku ewentualnego negatywnego wpływu na naszą skórę bardzo cenna jest informacja o miejscu wykonania tatuażu.
Wybierz dobrego specjalistę.
Jeśli ważne jest, aby tatuaż został wykonany w autoryzowanym studio, ważne jest także, aby specjalista, który ma go wykonać, posiadał odpowiednie kwalifikacje artystyczne. Dlatego warto poprosić o referencje i zasięgnąć informacji.